PRÓCHNICA I KARMIENIE NATURALNE KORESPONDENCJA Z WHO

 

Korespondencja Fundacji Promocji Karmienia Piersią z Europejskim Biurem Światowej Organizacji Zdrowia

 

W celu potwierdzenia aktualnych zaleceń dotyczących karmienia piersią i jego związku ze stanem uzębienia dzieci Fundacja Promocji Karmienia Piersią wystosowała pismo do Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia, w którym postawione zostały następujące pytania:

 

– Czy karmienie piersią powoduje próchnicę u dzieci? 
– Czy nocne karmienie nie powinno być kontynuowane w celu uniknięcia próchnicy u dzieci? 
– Czy dzieci z aktywną próchnicą nie powinny być karmione piersią w nocy? 

 


Otrzymałyśmy następującą odpowiedź: 

 


Zgodnie z wynikami badań naukowych, nie ma konkretnego odpowiedniego czasu na zaprzestanie karmienia piersią; kobiety powinny być zachęcane do kontynuowania karmienia piersią tak długo, jak tego chcą. Wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a kontynuacja karmienia piersią, równolegle z wprowadzaniem odpowiednich pokarmów uzupełniających, do dwóch lat życia dziecka lub dłużej. 

Wśród wielu ważnych zalet dla zdrowia, mleko z piersi zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się próchnicy dziecięcej. Wczesna próchnica dziecięca jest powodowana przez częste i przedłużone wystawianie zębów na działanie cukrów i często jest wynikiem tego, że dziecko chodzi wieczorem do łóżka z butelką słodzonego napoju lub w ciągu dnia pije z butelki kiedy chce, przez nieograniczony czas. 

Stwierdzenie, że należy odstawić nocne karmienia jeżeli dziecko ma próchnicę, nie jest trafne. 
Często mówi się, że karmienie piersią powoduje próchnicę. Ale bezpośredni związek pomiędzy karmieniem nocnym czy jakimkolwiek karmieniem piersią i próchnicą nie został wykazany. Jednakże dzieci karmione piersią mogą zachorować na próchnicę, więc prawidłowa dieta i higiena jamy ustnej są istotne. 

 

Odpowiedzi na nasze pytania zostały wysłane przez: 
Dr Poula Erika Petersena DDS, Dr Public Health Science, MSc (Sociology), BA WHO Senior Consultant – Oral Health Programme; Division of Noncommunicable Diseases and Promoting Health through the Life-course

Tłumaczenie: Pamela Kucińska