@import url(https://fonts.googleapis.com/css?family=Poppins:400,500,600,700,300&subset=latin,latin-ext); FUNDACJA PROMOCJI KARMIENIA PIERSIĄ

Dyżur farmaceutyczny pełni w każdy wtorek,
w godzinach 12:00-13:00 mgr. farm. Karolina Morze.

kontakt z farmaceutą: dyzurfarmacja@fpkp.pl


Wokół tematów związanych z karmieniem piersią narosło wiele mitów i plotek. Bardzo często nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością i aktualnymi informacjami naukowymi, a mimo to są chętnie powtarzane i przekazywane z ust do ust. W ten sposób krążą wśród społeczeństwa, czasem zmieniają się, rozwijają lub rozrastają do niewyobrażalnych wielkości tak, aby w pewnym momencie dopaść mamę karmiącą i zasiać w niej niepokój, niepewność i wątpliwości.

Jednym z takich mitów jest to, że „,mama karmiąca nie może stosować/przyjmować żadnych leków, a jeżeli już musi, to powinna odstawić dziecko od piersi”
Taki pogląd jest często utrwalany i przekazywany przez same mamy karmiące, ich rodziny i otoczenie, ale niestety również przez wielu lekarzy, pracowników służby zdrowia i farmaceutów. A takie postępowanie jest błędne, nieprawidłowe i niestety przynoszące więcej szkody niż pożytku! Bo tak naprawdę istnieje tylko niewielka ilość substancji leczniczych bezwzględnie przeciwwskazanych w czasie laktacji, a większość leków może być bezpiecznie stosowana w okresie karmienia piersią!

Temat stosowania leków w czasie laktacji oraz ich ewentualnego wpływu na zdrowie dziecka karmionego piersią jest bardzo obszerny, trudny i skomplikowany i niestety jest często traktowany marginalnie przez lekarzy i farmaceutów. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom mam karmiących, korzystając z doświadczenia, zdobytej wiedzy oraz aktualnych publikacji naukowych rozwiewamy wątpliwości i obalamy mit, że mama karmiąca nie może stosować leków.